XIX Međunarodni festival klasične muzike “Vrnjci” 2024 biće održan od 26. do 30. jula. 2024. godine. Tokom pet festivalskih dana, publici u Zamku kulture predstaviće se, pored umetnika iz Srbije i umetnici iz Ukrajine, Mađarske i Španije. Umetnički direktor Festivala je prof. dr Uroš Dojčinović. Program svake večeri počinje u 20h, dok je ulaz slobodan.
Program XIX Međunarodnog festivala klasične muzike “Vrnjci” 2024:
26.07.2024. (petak)
INAGURACIONI koncert Dua „DOMRA i KLAVIR“ (Ukrajina)
Irina Formanjuk, domra i Ana Kulik, klavir
PROGRAM
T. Vitali – L. Charlier: Chaconne; W. A. Mozart: Allegro from Sonata C-dur; Roberto Di Marino: Nocturne; A. Piazzolla: Meditango; A. Bezenson: Imaginary cinema; B. Mikheev: Slow and fun; V. Matryashin: Rain for domra solo; B. Mikheev: Naughty tune for domra solo; Roberto Di Marino: Chaconne for domra solo; P. Sarasate: Zapateado; A. Bazzin: Rondo; M. Skoryk: Melody
Irina Formanjuk, domristkinja, diplomirala je na Odeskoj Nacionalnoj muzičkoj akademiji „A. V. Nezhdanova”. Od 2001. do 2013. godine bila je nastavnica domre, dirigovanja i ansambla u Odeskoj školi kulture i umetnosti „K. F. Dankevič“. Od 2011. do 2022. godine, viši je predavač u klasi domre Katedre za narodne instrumente Odeske Nacionalne muzičke akademije „A. V. Nezhdanova”. Koncertno je aktivna kao solistkinja i članica ansambala, kao i odbora Međunarodnog festivala narodnih instrumenata „Južna Palmira“u Ukrajini. Učestvuje u radu žirija brojnih nacionalnih i međunarodnih festivala i takmičenja. Recenzent je nastavnih planova i programa, instruktivno-didaktičkih. Autorka je brojnih aranžmana i transkripcija za domru i gitaru, domru i harmoniku, ansamble domri i dr. Za svoj dugogodišnji plodonosan rad, značajna stvaralačka dostignuća, visoke profesionalne veštine i značajan doprinos razvoju ukrajinske muzičke kulture, nagrađena je Počasnim priznanjem Gradskog veća Odese 2019. godine.
Ana Kulik je vodeći korepetitor Odeske Nacionalne muzičke akademije „A. V. Nezhdanova”, laureat je brojnih međunarodnih takmičenja. Diplomirala je klavir na Odeskoj Nacionalnoj muzičkoj akademiji, a od 1993. do 1997. godine deluje kao profesor klavira na Visokoj školi za kulturu i umetnost Kanev, da bi od 1997. do danas, bila kao glavna korepetitorka na Katedri za narodne instrumente Muzičke akademije u Odesi. Vodi aktivnu koncertnu aktivnost u duetu sa Irinom Formaniuk, nastupajući na koncertnim programima regionalnih filharmonija, na međunarodnim festivalima i sl. Nagrađivana je brojnim diplomama na domaćim i međunarodnim takmičenjima i festivalima. Od 2001. godine Ana Kulik kombinuje rad na Odeskoj muzičkoj akademiji sa radom u dečijoj muzičkoj školi u gradu Černomorsku. Za značajna stvaralačka dostignuća u oblasti muzičke kulture i obrazovanja, značajan lični doprinos razvoju narodne instrumentalne umetnosti Ukrajine, odlikovana je Počasnom diplomom Odeske oblasne državne uprave 2019. godine.
27.07.2024. (subota)
KONCERT „PESMA NAS JE ODRŽALA“
U znaku obeležavanja značajnih godišnjica slovenskih, španskih ijužnoameričkih kompozitora
Tanja Andrijić, sopran i Uroš Dojčinović, gitara (Srbija)
PROGRAM
D. Jenko (1835-1914): Ukor (Gde si dušo gde si rano); Anon. autor na tekst J. J. Zmaja (1833-1904): Tijo noći; Alberto C. Obregon (1874-1922): Andalusia (Bolero) ; F. Sor (1778-1839): 2 Seguidillas boleras: Yo no sé lo que tiene, Si mis ojos te dicen; F. Tarrega(1852-1909): Tango; F. Rodriguez (1795-1848): Malagueña; A. Groebming (1891-1969): Pesma bez reči; H. Villa-Lobos (1887-1959): Bachianas Brasileiras No. 5 (I Aria-Cantilena); A. Ivanov-Kramskoi (1912-1974): Tužna melodija; J. Rodrigo (1901-1959):Tres Canciones Españolas: (En Jerez de la Frontera, Adela, De ronda).
Sopranistkinja Tanja Andrijić, je posle završenih osnovnih akademskih studija na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi prof. A. Ivanović i R. Smiljanić, svoje usavršavanje nastavila na Univerzitetu u Manhajmu, u Nemačkoj, u klasi prof. R. Pjernaja. Nastupala je od Narodnog pozorišta u Beogradu do Berlinske državne opere i Opera u Lajpcigu, gde je bila i članica njihovog ansambla. Sve vreme uporedo održava brojne solističke i kamerne koncerte u Rusiji, Nemačkoj, Francuskoj, Austriji, Severnoj Makedoniji, kao i u velikom broju gradova u Republici Srbiji. Snimila je više trajnih nosača zvuka, između ostalih i za Produkciju gramofonskih ploča Radio-televizije Srbije. Tanja Andrijić je dobitnica nagrade „Zlatni beočug“ i „Zlatna značajka“ Kulturno-prosvetnih zajednica Beograda i Srbije i ordena za višegodišnje misionarsko i prosvetiteljsko zalaganje u Sankt Peterburgu u Ruskoj Federaciji. Članica je Krajiške srbske akademije nauka i umetnosti i Udruženja muzičkih umetnika Srbije. Osnivač je i predsednica Udruženja hora Kraljice Marije u Beogradu. Tanja Andrijić trenutno radi kao profesor solo pevanja u SMŠ „Mokranjac“ u Beogradu.
28.07. 2024. (nedelja)
KONCERT „USPOMENE I SUVENIRI“
Uroš Dojčinović, gitara (Srbija)
PROGRAM
J. Bosch (1826-1895): Ballade Op.19 y Pasa Calle Op. 86; J.Ferrer y Estive (1835-1916): Canto del bardo (Capricho) Op. 46; F. Tarrega (1852-1909): El Columpio y Vals ; J. Brocá (1805-1882): Una Flor Op. 7 y Un Adios Op. 4 ; D. Reis (1916-1977): Eterna Saudade (Vals) y Se ela perguntar (Valsa Lenta); D. Fortea (1878-1953): Mi Favorita (Mazurka); I. Savio (1900-1977): Caricia (Valsa); G. Sagreras (1838-1901): Pateneras y No me Olivides (Habanera); José D. Costa (1921-2004): Serenata Portuguesa; A. Bernardini (1888-1975): Cacique (Tango Brasileiro); J. Sorroche (1947): Romanza; J. Ignacio Quintón (1881-1925): El Coquí (Danza Piertorriqueña); H. Morales Mostazo (1903-1938): Zapateado
Uroš Dojčinović, gitarista, kompozitor, muzikolog, pedagog i publicista, rođen je u Beogradu 1959. godine. Studirao klasičnu gitaru i književnost u Beogradu, diplomirao na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, a potom završio postdiplomske studije odbranivši dve doktorske disertacije na interdisciplinarnim muzikološkim temama na Filološkom i Filozofskom fakultetu u Beogradu. Dojčinovićeva umetnička aktivnost obuhvata preko 3500 nastupa ostvarenih širom sveta, veliki broj radio i televizijskih emisija, više stotina održanih stručnih predavanja, seminara i majstorskih učešća u radu različitih domaćih i međunarodnih žirija. Objavio je preko 600 stručnih radova i snimio više od 80 diskografskih izdanja (LP ploča, muzičkih kaseta, CD i DVD albuma), za različite izdavačke kuće u Evropi, Americi i Aziji. Za višestruko umetničko delovanje nagrađen je s više od 70 medalja, plaketa, diploma i drugih priznanja u zemlji i svetu. Uroš Dojčinović ekskluzivno svira na gitari D. Nešića sa Savarez strunama.
29.07.2024. (ponedeljak)
KONCERT „BISERI VOKALNO-INSTRUMENTALNE MUZIKE“ (Mađarska)
Silvija Ralik, sopran i Žolt Varga, gitara
PROGRAM
M. Giuliani: Dve arijete op. 95; F. Sor: Dva menueta; G. Caccini: Amarilli; G. Pergolesi: Nina; H. Villa-Lobos : Prelude br. 1.; L. Szendrey-Karper: Četiri mađarske ljubavne pesme iz 18. i 19. veka; F. Schubert : Standchen-serenada; F. Tarréga: Gran Jota; F. Garcia Lorca: Tri tradicionalne španske pesme
Dramski sopran Silvija Ralik, debitovala je u Mađarskoj nacionalnoj operi u Budimpešti 2001. godine, a u Narodnom pozorištu u Pragu 2002. godine. Studirala je vokalni odsek i violinu najpre na Konzervatorijumu u svom rodnom gradu Bekeščabi, a potom i na Muzičkoj akademiji u Segedinu. Njena galerija operskih likova obuhvata, između ostalih: Verdijevu Lejdi Magbet (Makbet), Odabelu (Atila), Abigejl (Nabuko), Ameliju (Simon Bokanegra), Dezdemonu (Otelo); Belinijevu Normu, Elektru Štrausovu, Salomu i Arijadnu; Betovenovu Leonoru (Fidelio), Mocartovu Eletru (Idomeneo), Dona Elviru (Don Đovani), Prokofijevu Renatu (Vatreni anđeo), Bartkovu Juditua (Zamak Plavobradi), Vagnerovu Ortrudu (Lohengrin) i Evu (Majstersinger), Pučinijevu Turandot i Tosku, i mnoge druge role. Na njenom repertoaru su i brojne operetne uloge. Gostovala je u Mađarskoj, Nemačkoj, Austriji, Danskoj, Luksemburgu, Holandiji itd.
Varga Žolt, pedagog i gitarista, rođen je u Kikindi u Republici Srbiji. U Beogradu je završio srednju muzičku školu „J. Slavenski“, a zatim studije na Muzičkoj akademiji u Budimpešti, u klasi poznatog umetnika i pedagoga L. S. Karpera. Varga je potom diplomu doktora umetnosti stekao je na Faklultetu svremenih umetnosti FSU u Beogradu. Deluje kao pedagog na Muzičkom konzervatoriju u Bekeščabi, kao izvođač, predavač i član žirija. Česti je učesnik domaćih i međunarodnih muzičkih festivala i manifestacija. Uz solističko muziciranje, posebno neguje i kamerno izvođenje.
30.07.2024. (utorak)
ZAVRŠNI KONCERT Dua „ANDALUZIJSKA STRAST“ (Španija)
Karles Pons, gitara i Hose Manuel Kuenka, klavir
PROGRAM
Primitivo J. Buendia: Taconeo y duende flamenco, Tango Flamenco; J. Rodrigo: Adagio del Concierto de Aranjuez; F. Cuenca: Abila; F. G. Lorca: Anda Jaleo, Zorongo y El Café de Chinitas; Primitivo J. Buendia: Injundia Flamenca; E. Granados: Andaluza ( Danza Española No. 5); E. Marchelié: Noches Andaluzas; I. Albéniz: Asturias (Leyenda); Primitivo J. Buendia: Carmen la Petenera
Duo „Andaluzijska strast” spaja talenate i karijere dvojice vrsnih španskih umetnika, gitariste Karlesa Ponsa i pijaniste Hozea M. Kuenke. Njihov program karakterišu lajtmotivi muzike sa andaluzijskim korenima, kao i ona komponovana posebno za klavir i gitaru. Takođe izvode i poznata dela muzičke literature kao što su Rodrigov, Adađo iz Atanhuez koncerta ili Asturijas I. Albeniza. Duo je sa velikim uspehom nastupao širom Španije, kao i u Francuskoj, Italiji.
Poznati pijanista Hoze M. Kuenka je razvio opsežnu umetničku karijeru u Španiji, Belgiji, Poljskoj, Nemačkoj, na Kubi, u Velikoj Britaniji, Francuskoj, SAD, Venecueli, Brazilu, Ukrajini, Italiji, na Filipinima, u Japanu itd. Nastupao je u prestižnim salama kao što su Karnegi hol u Njujorku, Nacionalni Auditorijum i Teatro Real u Madridu, Prcel Rum u Londonu, Palata de la Gitara u Japanu i mnogim drugim međunarodnim dvoranama. Zajedno sa bratom Franciskom Kuenkom realizovao je 8 audio albuma. Gradsko veće Linaresa ga je nagradilo „Nagradom za kulturu“ 2001. godine, a Gradsko veće Puente Genila, u Kordobi titulom „Omiljeni sin“, 2009. godine. Hoze M. Kuenki je 2010. uručena medalja „Andres Segovija“ od strane A. Segovija Fondacije, u Linaresu.
Karles Pons je rođen u Ljeidi, a trenutno živi u Palenciji. Muzičke studije započeo je kod profesora J. Montaguta, a zatim je nastavio studije gitare u Barseloni kod J. M. Koka. Takođe je diplomirao muziku na Konzervatoriju Superior Municipal u Barseloni, usavršavajući sviranje gitare kod M. Gonzaleza. Nekoliko puta je nagrađivan, a dobio je i Diplomu časti T.I.M. na takmičenju koje je organizovala italijanska Muzička Omladina. Karles Pons je održao mnogo koncerata širom sveta i snimao za radio i televiziju. Bio je član različitih žirija međunarodnih takmičenja i rukovodio brojnim majstorskim klasama na nekoliko kontinenata. Umetnički je direktor većeg broja muzičkih festivala u Španiji.