Međunarodni festival klasične muzike „Vrnjci“ godinama predstavlja prepoznatljivu manifestaciju u regionu ali i na međunarodnoj mapi sa sličnim kulturnim dešavanjima. Festival promoviše klasičnu muziku, podstiče negovanje muzičkog ukusa i doprinosi edukaciji publike. Godinama unazad, okuplja veliki broj renomiranih domaćih ali i stranih umetnika iz Evrope, Azije, Južne i Severne Amerike … Devetnaesto izdanje donosi pet programa u pet festivalskih dana. Festival organizuje Kulturni centar Vrnjačka Banja, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije i Opštine Vrnjačka Banja u Zamku kulture od 26. do 30. avgusta.
Tokom godina postojanja Festivala, najbolji mladi umetnici iz zemlje mogli su da sagledaju svoj potencijal kroz rad sa velikim muzičarima današnjice i njihovim vršnjacima iz celog sveta. Festival, čiji je umetnički direktor prof. dr Uroš Dojčinović, proglašen je za najperspektivniji regionalni festival klasične muzike u 2015. godini.
– Festival je nastao sa ciljem oplemenjivanja kulturnog života Vrnjačke Banje i šireg okruženja, afirmišući, pre svega muzičku umetnost kroz izvođaštvo, produkciju i edukaciju na najvišem profesionalnom nivou. Iz godine u godinu nastojimo da organizacijom, kvalitetom gostiju i zanimljivim i poučnim programom opravdamo poverenje i na najbolji način promovišemo ime Republike Srbije i Vrnjačke Banje, rekla je Marija Aćimović, upravnica Zamka kulture.
Prilikom svečanog otvaranja prisutne su pozdravili: Saša Milenković, direktor Kulturnog centra, Uroš Dojčinović, umetnički direktor Festivala i Živorad Ajdačić, generalni sekretar Kulturno-prosvetne zajednice Srbije koji je zvanično Festival proglasio otvorenim.
Tokom ovogodišnjeg Festivala, pored umetnika iz Srbije, ljubiteljima klasične muzike predstaviće se umetnici iz Španije, Mađarske, Ukrajine. Prateći program čini radionica „Muzička vizija“ namenjena deci i osobama sa smetnjama u razvoju, kojom rukovodi muzički pedagog Magdalena Petrović Ilić. U okviru pratećeg programa predstavljena je izložba „Neko te još uvek voli. Vek radiofonije u Srbiji“ autora Marije Aćimović i Marka Veljkovića.
Festival je svečano otvoren 26. jula inauguracionim koncertom Dua „Domra i klavir“. Publika je uživala u izvođenju ukrajinskih umetnica. Posebno je bila očarana zvukom domre, narodnog instrumenta porodice lauta. Na repertoaru su se našla dela Vitalija, Šarliera, Mocarta, Di Marina, Pijacole, Bezensona…
Irina Formanjuk, domristkinja, diplomirala je na Odeskoj Nacionalnoj muzičkoj akademiji „A. V. Nezhdanova“. Radila je kao nastavnica domre, dirigovanja i ansambla u Odeskoj školi kulture i umetnosti „K. F. Dankevič“. Takođe i kao viši predavač u klasi domre Katedre za narodne instrumente Odeske Nacionalne muzičke akademije „A. V. Nezhdanova”. Koncertno je aktivna kao solistkinja i članica ansambala, kao i odbora Međunarodnog festivala narodnih instrumenata „Južna Palmira“ u Ukrajini. Za svoj dugogodišnji plodonosan rad, značajna stvaralačka dostignuća, visoke profesionalne veštine i značajan doprinos razvoju ukrajinske muzičke kulture, nagrađena je Počasnim priznanjem Gradskog veća Odese 2019. godine.
Ana Kulik je vodeći korepetitor Odeske Nacionalne muzičke akademije „A. V. Nezhdanova“. Laureat je brojnih međunarodnih takmičenja. Diplomirala je klavir na Odeskoj Nacionalnoj muzičkoj akademiji. Radila je kao profesor klavira na Visokoj školi za kulturu i umetnost Kanev, da bi od 1997. do danas, bila kao glavna korepetitorka na Katedri za narodne instrumente Muzičke akademije u Odesi.
Za značajna stvaralačka dostignuća u oblasti muzičke kulture i obrazovanja, značajan lični doprinos razvoju narodne instrumentalne umetnosti Ukrajine, odlikovana je Počasnom diplomom Odeske oblasne državne uprave 2019. godine.