Udruženje „Kamena kolonija“ i Zamak kulture organizovali su 3. i 4. jula radionicu mozaika, u prostoru Zamka. Polaznici su imali priliku da nauče nešto o kamenu, bojama i oblicima, kao i da sami proniknu u tehniku izrade mozaika u kamenu.
Radionicu su vodile mozaičarke Bisenija Tereščenko i Kristina Panajotov uz asistenciju Zorana Đajića. Mozaike nastale u radionici autori su mogli poneti kao uspomenu na učešće u radionici ili ostaviti Zamku kulture. Za svaki mozaik, organizator je izdao sertifikat.
– Interakcija sa publikom u sklopu izložbi se sve više primenjuje u praksi i ona postaje presudan činilac za dolazak većeg broja posetilaca i promovisanje kulturnog nasleđa. Radionica za izradu mozaika u kamenu je uspešan primer kreativne i edukativne interakcije između znatiželjne skupine svih uzrasta i trenutne izložbe „Kamen u arhitekturi i umetnosti“ koja gostuje u Zamku kulture. Kao mesto kulture i obrazovanja, Zamak mora odgovoriti na želje publike, a to je što više ovakvih radionica. Stoga ćemo se potruditi da publiku obradujemo istim ili sličnim sadržajima, izjavila je Marija Aćimović, upravnica Zamka kulture.
– Ideja za organizaciju radionice proistekla je iz projekta koji smo radili za Vrnjačku Banju kada je Banja konkurisala za „Prestonicu kulture“. Taj projekat nije prošao, tako da je ova radionica u okviru izložbe „Kamen u arhitekturi i umetnosti“. Аko Bog da, iduće godine biće ozbiljnija, veća priča, rekao nam je Zoran Đajić, predsednik UO „Kamena kolonija“.
– Polaznici su različite generacije. Ono što mi se dopada je jedan ozbiljan pristup tehnici koja je u suštini ozbiljna, spada u najraskošnije, najskuplje i zove se „carska tehnika“. Ovi naši polaznici su iznenađujuće shvatili to kao uzvišeni trenutak da naprave prve korake ka osvajanju znanja u izradi mozaika. Veština se dodatno praksom stiče. Vrlo su se dostojanstveno ponašali, ozbiljno i posvećeno. Ovu priliku doživeli su, ne kao igru kamenčićima nego, kao jedan inspirativan stvaralački rad, kaže mr Bisenija Tereščenko, docent na Akademiji SPC za umetnost i konzervaciju, koja je trenutno na doktorskim studijama.
– Mozaik je slikarska tehnika koja podrazumeva slaganje raznobojnih kamenčića koji mogu da budu od prirodnog kamena, od bojenog stakla i drugih materijala. Mozaik je jedna od najstarijih tehnika koja potiče iz Mesopotamije. Odatle se razvija u Grčkoj i u rimskoj umetnosti, a najveći procvat doživljava u vizantijskoj umetnosti. Postoje dva osnovna načina izrade mozaika: utiskivanje kamenčića u malter i lepljenje kamena za podlogu. Za lomljenje kamena potreban je odgovarajući alat i precizna ruka.
Polaznici su svojim radovima pristupili autorski, ideju su pretvarali u skicu i odabranim kamenom gradili slike. Cilj ove kulturne manifestacije je da se deca i odrasli obrazuju umetnički. Takođe, da se povežu i spoje sa prirodom, da se druže, uz mogućnost da neko otkrije svoj talenat i nastavi da se usmerava u umetničkom pravcu, kaže za Vrnjačke novine Kristina Panajotov, master likovni umetnik iz Beograda.
Za radionicu je vladalo veliko interesovanje, bilo je oko 50 učesnika. Od 5 do 65 godina. I svi su oduševljeni jedinstvenim doživljajem. Otkrili su jedan segment umetnosti, ispoljili kreativnost, iskazali strpljivost. Trud se isplatio. Svaki rad je lep na svoj način. I sigurno je da željno iščekuju neku novu radionicu na kojoj će nastati još uspešniji radovi.