Сви чланци од admin

Британске медицинске мисије у Србији у Првом светском рату

У Замку културе, 30. септембра, Новица Бабовић је уприличио предавање  под називом ,,Британске медицинске мисије у Србији у Првом светском рату“.

У Замку културе, 30. септембра, Новица Бабовић је уприличио предавање  под називом ,,Британске медицинске мисије у Србији у Првом светском рату“ током ког је било речи о раду британских медицинских и хуманитарних организација које су пружале помоћ српском народу, а у виду лечења током рата. Након предавања, приказан је Бабовићев филм ,,Елси Инглис – Болнице шкотских жена“ па су посетиоци и тим путем могли да сазнају колику су помоћ пружиле медицинске сестре када је лечење оболелих и рањених у питању.

Током Првог светског рата, епидемија тифуса однела је, како је процењено, између 130 и 150 хиљада живота у Србији, док је око пола милиона људи оболело, стога се тај период сматра једним од најтрагичнијих када се говори о медицини и рату, па је медицина била на правом тесту. Србима су у помоћ притекли лекари и медицинске сестре из Велике Британије током 1914. и 1915. године.

– Филм ,,Елси Инглис – Болнице шкотских жена“ посвећен је Елси Инглис која је била је једна од првих жена која је завршила хирургију у Великој Британији. Радила је као лекар у Лондону, Единбургу, Глазгову, да би потом отворила своју, приватну гинеколошку и хируршку болницу за сиромашне жене у Единбургу. Када је почео Први светски рат, она је окупила медицински тим и основала ,,Болнице шкотских жена“ и њихова помоћ важи за једну од најважнијих медицинских мисија у Првом светском рату са 14 болница, од којих је десет било у Србији. Доктор Џејмс Бери је са својом супругом основао ,,Бесплатну краљевску болницу“, и дошао је половином јануара у Врњачку Бању са мисијом да помогне становништву у лечењу, рекао је Новица Бабовић.

КОНЦЕРТ МИЋЕ ЈАКШИЋА И МУЗИЧКОГ САСТАВА ,,ОРИЕНДО“

У Врњачком биоскопу је 26. септембра одржан концерт на ком су наступили Милорад Мића Јакшић и музички састав ,,Ориендо“ коју чине Мишко Кончар и Ненад Манојловић. Песник Мића Јакшић и чланови музичког састава ,,Ориендо“ укрстили су дар, умеће, знање и поетски дух и публици подарили незаборавно музичко и поетско вече где су се могли чути Мићини стихови, стихови познатих песника, као и популарне песме у ориендо стилу.

– Овај наступ је у оквиру наше моравске турнеје, а након наступа у Крушевцу где смо наишли на топао пријем, на чему смо неизмерно захвални, а након овог наступа ће бити још један у Трстенику. Након ове, кренућемо на скандинавску турнеју са наступима у Копенхагену, Малмеу, Хелсинборгу и очекујемо леп одзив и пријем и тамо, посебно из разлога што је наш програм везан за српску поезију. Наш програм подразумева песме најпознатијих српских песама за које смо ми компоновали музику, а песници који су их писали су, на пример, Јован Дучић, Алекса Шантић, Душко Трифуновић, Мирослав Мика Антић и многи други. Ту су, наравно, и Мићине песме. Ускоро ће изаћи CD чија ће промоција бити у Копенхагену, а наћи ће се песме о којима је сада било речи, изјавио је Мишко Кончар.

– Ориендо је најтачније, музички стил, и питању је фузија музичких жанрова који су јако компатибилни, а ми изводимо наше композиције на стихове песника, али на репертоару се могу наћи познате песме са ових простора у другом аранжману, и то у ориендо стилу. Подсећа доста на шпанску музику, а свакако се може рећи да је у питању музика душе и публици се то јако допада, рекао је Ненад Манојловић.

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА ПОЗОРИШНИХ ПЛАКАТА ,,ЋИРИЛИЦА ТЕАТАР“

У Замку културе је 26. септембра отворена изложба позоришних плаката под називом ,,Ћирилица театар“ аутора Дејана Петровића који је својим делима у оквиру ове изложбе дао на значају стварању плаката за потребе најава позоришних представа. Изложбу су свечано отворили управница Замка културе, Марија Аћимовић, уметник Младен Лазаревић и аутор изложбе, Дејан Петровић.

Дејан Петровић је учествовао на преко 40 колективних и групних изложби и на многим уметничким колонијама у Србији и у иностранству. Добитник је награда у области ликовне и примењене уметности, аутор је многобројних логотипа за институције и приватне фирме како у земљи, тако и у иностранству, а графички је дизајнирао на десетине каталога, монографија, књига.

– Пре петнаест година тада нова директорка ,,Позоришта за децу“ је хтела да брендира само позориште и започињемо сарадњу тиме што сам урадио први плакат за представу ,,Петар Пан“ који им се допао, потом и други, трећи, а радио сам и плакате за фестивал ,,Златна искра“, и та сарадња се потом наставља и траје већ деценију и по. Веома сам им захвалан на указаном поверењу, посебно директорки позоришта, Јелени Патрногић. Јако битно за уметника је то да вам се да слобода при стварању, и управо то је довело до награде на ,,Стеријином позорју“ што је за мене велики успех на који сам поносан. Када је у питању истраживање, највише истражујем типографију, и трудим се да од типографије направим идејно решење, рекао је аутор изложбе, Дејан Петровић.

Британске медицинске мисије у Србији у Првом светском рату

Позивамо Вас да 30. септембра у Замку културе од 18 часова присуствујете предавању о раду британских медицинских и хуманитарних организација

Епидемија тифуса која је захватила Србију у Првом светском рату представља један од најтрагичнијих догађаја у историји српске медицине и ратних страдања. У периоду 1914–1915. године, услед тешких ратних околности и неповољних животних услова, болест се нагло проширила међу војницима и цивилним становништвом. Процењује се да је од тифуса преминуло између 135.000 и 150.000 људи, док је оболелих било преко 500.000.

Средином фебруара 1915. године у Врњачку Бању стигла је британска медицинска мисија под руководством др Џејмса Берија. У том периоду, Бања постаје један од значајних центара за збрињавање рањеника и болесника током Првог светског рата. Укупно је било организовано тринаест болница у Врњачкој Бањи. Од којих је шест припадало јединици др Џејмса Берија.

Позивамо Вас да 30. септембра у Замку културе од 18 часова присуствујете предавању о раду британских медицинских и хуманитарних организација које су пружиле помоћ Србији током Великог рата. Након предавања публика ће имати прилике да погледа и филм: “Елси Инглис-Болнице шкотских жена“. Аутор предавања и редитељ филма је Новица Бабовић.

Улаз је слободан.

Душан Ђорђевић – солистички концерт

Солистички концерт Душана Ђорђевића биће уприличен 1. октобра од 19 часова у Замку културе.

Душан Ђорђевић је рођен у Зајечару 1992 године. Основно музичко образовање стекао је у свом родном граду у класи проф. Јелене Србиноске. Већ на самом почетку свог школовања исказује велику љубав према музици, што је резултирало учешћем на многобројним такмичењима, међународним и републичким. По завршетку основне школе, даље музичко образовање наставља у Крагујевцу у средњој музичкој школи „др Милоје Милојевић“ у класи проф. Душана Вучковића. Основне и мастер студије завршио је на Филолошко-уметничком факултету у класи проф. Предрага Костовића. Такође, завршио је и мастер студије из области камерне музике на Филолошко-уметничком факултету у класи проф. Борислава Чичовачког.

Учествовао је на многобројним фестивалима и такмичењима у земљи и иностранству међу којима се издвајају: Акордеон арт (Сарајево) 2010. – Прва награда; Звездане стазе (Крагујевац) 2009 – Прва награда; Дани хармонике  (Смедерево) 2007, 2009 – Прва награда; Мех фест (Београд) 2015 – Прва наградa; Internationaler Akkordeonwettbewerb Klingenthal (Клигентал, Немачка) 2016 – 8 место; Accordion Star international (USA) 2022 – треће место са камерним саставом “Made in NI”; Светски Трофеј (Кина), категорија мастер – 2. место, 2022; Светски Трофеј (Кина), категорија камерне музике – 6. место, 2022; Birmingham international music competition (Бирнимгем) – 1. Место, 2022; Акордер (Инстанбул, Турска) – лауреат такмичења, 2022. Са камерним саставом био је лауреат такмичења „Donne in musica“ (Крагујевац) 2014. године.

Свирао је у оркестру хармоника и у трзалачком оркестру. Са камерним саставима наступао је у просторијама галерије САНУ, где је имао светску премијеру композиције “Five Haiku” Владимира Трмчића. Композиција је писана за виолончело, хармонику и флауту.

Као солиста и са камерним саставом Sagum Rubrum duo, наступао је у многим градовима у Србији и иностранству, међу којима се издвајају наступи у Линцу, Бечу (Аустрија), Детмолду, Лемгу (Немачка), Турн Северину (Румунија), Добоју (БиХ), Букурешту (Румунија), Русеу (Бугарска).

Учествовао је на 59. Фестивалу Мартовски дани музике у Русеу (Бугарска), а концерт је снимио Национални радио Бугарске.

Полазник је многобројних семинара код еминентних професора из иностраства: Mарко Касл (Амстердам), Красимир Штерев (Miнхен), Јури Шишкин (Ростов на Дону), Маркус Колер (Детмолд),  Раимондас Свицкевичиус и Едуардо Габинс (Литванија).

Такође учествовао је у раду жирија на домаћим и међународнимм такмичењима као што су регионално такмачичење хармоникаша у Неготину и JSfest у Турку (Финска).

Као члан групе Blue Sonos Duо, снимио је ауторски албум под називом Blue Ambiental у жанру амбиенталне музике. Издавачка кућа DistroKid је издала албум који се налази и на свим светским платформама за стримовање музике попут: Dezeer, Spotifi, Itunes, Apple, Youtube…

Педагошку каријеру започиње септембра 2016. године у музичкој школи ,,Стеван Мокрањац“ у Зајечару. Његови ученици су до сада освијили преко 30 награда на регионалним, републичким, међународним такмичењима како у земљи тако и у иностранству.

Улаз слободан.