Svi članci od admin

Godišnji koncert učenika duvačkog odseka OMŠ „Kornelije Stanković“

Kao što slikar mora da izloži i pokaže svoj rad, tako je ovaj završni koncert naša izložba rada i nepresušna motivacija za decu

Godišnji koncert učenika duvačkog odseka Osnovne muzičke škole „Kornelije Stanković“, odeljenje Vrnjačka Banja, klasa flaute Milice Arsenijević, tradicionalno je priređen na kraju i ove školske godine u Zamku kulture. Osamnaestoro mališana sa flautom i četiri gosta na saksofonu, demonstrirali su stečena znanja i svoje talente roditeljima, prijateljima i vrnjačkoj publici, pa je u skladu sa uzrastom i postignućima bilo i teških kompozicija, odnosno prilike da se čuje jak program. Pored nastavnice flaute Milice Arsenijević, decu je pratio i nastavnik klarineta Miloš Milutinović, dok je za klavirsku pratnju bio zadužen korepetitor Mladen Todorović.

— Veoma sam zadovoljna jer smo i ove godine imali veoma lep odaziv. Imamo čak osamnaestoro učenika na flauti, ali i klarinetiste i saksofoniste i upravo su oni naši večerašnji gosti. Na upravo održanom muzičkom takmičenju u Lazarevcu, na kome je bilo dosta jako talentovane dece i bilo je jedno od težih, osvojili smo dve prve nagrade. Tu je još jedno takmičenje sa koga tek očekujemo rezultate, a imali smo osam prijavljenih učenika. Kada pola klase ode na jedno takmičenje, to je jasan pokazatelj koliko vredno i kvalitetno radimo, kaže Milica Arsenijević uz konstataciju da upravo snimci sa ovog završnog koncerta tokom godina pokazuju koliko se talenti kod dece razvijaju neverovatnom brzinom, koliko talenta ima i koliko su voljni za rad.

Upis dece u muzičku školu je na kraju školske godine. Interesovanje je veliko, pa nema uvek mesta za sve, a saradnja dve muzičke škole koje rade na teritoriji Vrnjačke Banje („Kornelije Stanković“ i „Stevan Mokranjac“) je na zavidnom nivou uz konstataciju da je ovo izuzetno plodno tlo za flautiste. Na teritoriji vrnjačke opštine ima četrdesetak flautista koji su, po rečima profesora, izuzetno talentovani.

Kao što slikar mora da izloži i pokaže svoj rad, tako je ovaj završni koncert naša izložba rada i nepresušna motivacija za decu, zaključuje vidno zadovoljna nastavnica flaute.

KOMEDIJA „BRAT“ NA SCENI VRNJAČKOG BIOSKOPA

Komedija „Brat“ nastala u okviru NASTeatra, izvedena je na sceni vrnjačkog Bioskopa 27. maja.

Tekst i režiju uradio je Aleksandar Ristanović, on je i nosilac jedne od uloga, a u predstavi još igraju i Marija Stokić i Ivan Perković. Iako po žanru komedija, ovaj komad ima i viši cilj – da ukaže na nekoliko problema koje imaju mladi danas i upšte na probleme novih generacija.

U predstavi upoznajemo Gorana i Jelenu koji su mladi par, pred venčanjem. Jelena odlazi na kratak put, dok Goran sa drugarima proslavlja momačko veče. Pred Jelenin povratak, u stan upada Šile, uterivač dugova. On traži od Gorana da isplati dug koji je prethodno veče napravio na kockanju. Jelena se vraća i zatiče Šileta u stanu. Goran, plašeći se da kaže istinu, predstavlja ga kao svoga BRATA sa kojim je odavno izgubio kontakt. Šile na to pristaje iz skrivenih motiva koje Goran ne može ni da zamisli. Tu nastaje potpuna komedija zabune u koju likovi iz scene u scenu sve dalje upadaju.

— Zapetljavanje i raspetljavanje jedne laži donosi niz komičnih situacija. Ideja tokom rada na ovoj predstavi bila je da se neke stvari koje su danas toliko uzele maha u našem društvu, a pre svega kocka,  nažalost, predstave sa posledicama koje slede. Ljudi se zakače za nešto što im je zanimljivo, interesantno, što im podiže adrenalin i slabo razmišnjaju o posledicama, a one mogu da budu prilično gadne. Tako da je ovo na komičan način ispričana jedna vrlo ozbiljna priča. Imali smo prilike da predstavu gledaju ljudi koji su ovakve situacije lično doživeli i nije im bilo nimalo smešno, iako je ovo ostatku publike smešno. To je zapravo ta neka snaga pozorišta i komedije da ima slobodu  ukaže na neke stvari i da ljudi shvate na pravi način, kaže autor predstave koja je do sada izvedena više od šezdeset puta u Srbiji i zemljama regiona.

Igranje u Vrnjačkoj Banji bilo je poslednje u ovoj sezoni, a ekipa poručuje da je od početka ideja bila da ovo bude jedna pozorišna igra u kojoj bi prvenstveno sami glumci uživali, a onda sa njima i uz njih i sama publika. Reakcije publike jasno govore da su u tome u potpunosti  uspeli.

KONCERT ZA VIOLINU I KLAVIR U ZAMKU KULTURE                                                                 

DELA VELIKIH KOMPOZITORA U IZVOĐENJU MILE I BISERE VELJKOVIĆ

Koncertom za violinu i klavir vrnjačkoj publici u Zamku kulture predstavile su se 25. maja Mila i Bisera Veljković. Gost koncerta bio je Vladan Veljković na violi. Na programu su bila dela velikih kompozitora poput Griga, Hendela, Suka i Vitalija, što je, uz virtouznost  umetnika, doprinelo da ovo bude veče vrhunske klasične muzike.

Mr Bisera Veljković osnovne i magistarske studije završila je kod profesora mr Dragoslava Aćimovića na Katedri za klavir Fakulteta umetnosti u Prištini. Usavršavala se i sarađivala sa umetnicima poput Nauma Štarkmana, Kemala Gekića, Arbe Valdme, Milana Mihajlovića, Dmitrija Prokofjeva. Osvajala je nagrade na republičkim i međunarodnim takmičenjima, a solo resitalima predstavila se brojnoj publici širom Srbije. Nastupala je na značajnim muzičkim festivalima u zemlji i inostranstvu, aktivna je i kao kamerni muzičar – kao solista sa Kamernim orkestrom „Amoroso“, stalni je član trija „Perla“ i kvarteta pijanistkinja „D-Art“. Kao pedagog ima zapažene rezultate i mnogobrojne nagrade svojih studenata.

— Zadovoljstvo je ponovo doći u ovaj predivan prostor. Ovo je divno zdanje, divna akustika i uvek rado dolazim u različitim sastavima, a ovo je nešto posebno za mene – emotivno i profesionalno. Večeras sam nastupila sa ćerkom koja je završila Konzervatorijum u Beču i negde smo profesionalno zajedno (i pored te primarne uloge porodične), ona je sada moja koleginica, pa kada nastupam sa njom nisam mama, nego koleginica. Vladan Veljković, violista, je gost koncerta, b  Mila je ta koja je sve ovo lepo osmislila, a mi se sa posebnim zadovoljstvom pridružili, rekla nam je vidno zadovoljna pijanistkinja nakon koncerta.

Mila Veljković potiče iz muzičke porodice i sa klasičnom muzikom susreće se još od najranijeg detinjstva. Muzičko obrazovanje započela je sa osam godina u Muzičkoj školi u Nišu, u klasi prof. Ljiljane Kitić, kod koje je završila i srednju muzičku školu. Još tokom ranog školovanja istakla se kao talentovana violinistkinja kroz brojne solističke nastupe i zapažene rezultate na domaćim i međunarodnim takmičenjima. Redovne osnovne studije završila je na Konzervatorijumu “Ričard Vagner“ u Beču gde je diplomirala u klasi prof. Igora Petruševskog. Tokom studija ostvaruje bogatu koncertnu aktivnost kao član kamernih i orkestarskih sastava. Svoje umetničko usavršavanje gradila je kroz masterklasove kod istaknutih violinista. Trenutno je studentkinja završne godine Fakulteta umetnosti u Nišu, u klasi red.prof.dr um. Mine Mendelson, honorarni  je član Niškog simfonijskog orkestra i „Fames“ orkestra za snimanje filmske muzike, a redovno nastupa i kao član simfonijskih i kamernih orkestara.

— Sviram sa mamom od svojih početaka i prosto ne mogu ni da zamislim da sviram sa drugim klavirskim saradnikom i to je poseban oslonac kao i zadovoljstvo.  Mama je ovde već toliko puta nastupala i uvek je imala reči hvale i zato našu mini turneju i krećemo upravo iz Vrnjačke Banje, kaže mlada violinistkinja.

Pozorišna predstava “Brat”

Pozorišna predstava “Brat” na sceni Vrnjačkog bioskopa

Pozorišna predstava „BRAT“, urnebesna komedija Aleksandra Ristanovića, biće izvedena na sceni Vrnjačkog bioskopa u utorak, 27. maja, sa početkom u 20 časova. Publiku očekuje veče ispunjeno smehom, duhovitim obrtima i sjajnom glumačkom energijom.

Ova komedija na duhovit i savremen način govori o problemima sa kojima se susreću mlađe generacije – otuđenosti, kocki, ljubavnim odnosima i nedostatku iskrene komunikacije. Kroz niz komičnih situacija i zabuna, likovi iz scene u scenu sve dublje upadaju u nepredviđene okolnosti, što predstavu čini dinamičnom i izuzetno zabavnom.

U predstavi igraju Marija Stokić, Aleksandar Ristanović i Ivan Perković.

Radnja prati Gorana i Jelenu, mladi par pred venčanjem. Dok je Jelena na kratkom putu, Goran sa prijateljima organizuje momačko veče koje se pretvara u pravi haos. Neposredno pre njenog povratka, u stan upada Šile, uterivač dugova, zahtevajući od Gorana da vrati novac izgubljen na kocki prethodne večeri. Kada se Jelena vrati i zatekne nepoznatog muškarca u stanu, Goran iz straha izmišlja da je Šile njegov brat s kojim je davno izgubio kontakt. Šile prihvata igru, ali iz razloga koje Goran ni ne naslućuje.

Cena ulaznice iznosi 500 dinara.

Peta likovna kolonija „Vrnjačka Banja 2026“

Deo prostora Vile „As“ pretvoren je u veliki slikarski atelje

Uspomena sa Likovne kolonije u dvorištu Vile „As“

Deo prostora Vile „As“ pretvoren je u veliki slikarski atelje od 15. do 22. maja, u vreme održavanja Likovne kolonije čiji je organizator Kulturni centar, pod pokroviteljstvom Opštine Vrnjačka Banja.

Milan Todorović Rubljov otvara izložbu

– Umetnik je mlad dokle god može da stvara. I to je ona božanska sreća koja nas odvaja malo od ostalog sveta. Ovoga puta saziv Likovne kolonije čine uglavnom mladi ljudi, mladi ljudi koji su apsolutno posvećeni svom poslu, vrlo široko obrazovani, otvoreni, slobodni i to je ono što nama treba. Ti tragovi nama trebaju da ostanu, da ih sačuvamo i da ih pokažemo u budućnosti, rekao nam je Milan Todorović Rubljov, selektor.

Rad Anje Ignjatović

Učesnici Likovne kolonije su: Nikoleta Mihaljević, Anja Ignjatović, Svetlana Zarić, Minja Miletić, Iva Stanojević, Ognjen Grujić, Dejan Ivanović Wuper, Žikica Dačković i Dragan Dejanović.

Nikoleta Mihaljević učestvuje na koloniji prvi put posle 20 godina.

– Veliki povratak i sećanje na to kako je klasa izgledala nekada, jer mi se probudi ta emocija i želja da natavim istim tempom. Nisam mogla da pretpostavim da će Rubljov okupiti tako složnu ekipu. Kako smo različiti u maniru, tako smo kao ljudi sličnih pogleda na svet, kaže Nikoleta.

Rad Dejana Ivanovića Wupera

– Znači mi to što sam u društvu umetnika. Prvi put sam na likovnoj koloniji nakon završetka Akademije. Ovde imam više vremena za stvaranje, atmosfera je prelepa i podstičuća, kaže Anja Ignjatović.

Minja Miletić je diplomirala na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Godinama se bavim dizajnom enterijera, ali paralelno razvijam i svoje umetničko stvaralaštvo. Izuzetno mnogo mi znači što sam dobila priliku da budem u krugu umetnika od kojih mogu mnogo da naučim, d se inspirišem, rekla nam je Minja.

– Ja sam neko, za razliku od ove omladine, ko ima i staža i uvek sam na likovnim kolonijama, kako u srbiji, tako i na međunarodnim. Kolonije i služe za to da bi se razmenila iskustva, da se povežu umetnici i da, naravno, budemo u nekoj pozitivnoj atmosferi, da tu izlažemo i da nam to bude jako lepo iskustvo, kaže Svetlana Zarić iz Sombora.

– Iako sam učesnik na mnogim kolonijama, ovu bih posebno izdvojio zbog sastava ekipe, zbog okruženja, domaćina koji su mnogo prijatni i same Vrnjačke Banje koja je jako inspirativna za umetnike, rekao nam je Dragan Dejanović iz Vranja.

– Ja sam ovde u Vrnjačkoj Banji prvi put na koloniji. To me je izuzetno obradovalo. Ovde je mnogo lepa i vesela atmosfera i dosta je mladih što je vrlo lepo. Moram da pomenem rečenicu jednog grčkog velikog umetnika, tj. filozofa „ako umetnost nestane u ovom društvu, upašćemo u jednu ogromnu rupu ili bunar iz koga nećemo moći da se izvučemo“. Znači umetnost ostaje i ostaće i treba da se u našem društvu što više podrži, kaže Žikica Dačković.