Архиве категорија: АКТУЕЛНОСТИ

КОНЦЕРТ ЗА ВИОЛИНУ И КЛАВИР У ЗАМКУ КУЛТУРЕ                                                                 

ДЕЛА ВЕЛИКИХ КОМПОЗИТОРА У ИЗВОЂЕЊУ МИЛЕ И БИСЕРЕ ВЕЉКОВИЋ

Концертом за виолину и клавир врњачкој публици у Замку културе представиле су се 25. маја Мила и Бисера Вељковић. Гост концерта био је Владан Вељковић на виоли. На програму су била дела великих композитора попут Грига, Хендела, Сука и Виталија, што је, уз виртоузност  уметника, допринело да ово буде вече врхунске класичне музике.

Мр Бисера Вељковић основне и магистарске студије завршила је код професора мр Драгослава Аћимовића на Катедри за клавир Факултета уметности у Приштини. Усавршавала се и сарађивала са уметницима попут Наума Штаркмана, Кемала Гекића, Арбе Валдме, Милана Михајловића, Дмитрија Прокофјева. Освајала је награде на републичким и међународним такмичењима, а соло реситалима представила се бројној публици широм Србије. Наступала је на значајним музичким фестивалима у земљи и иностранству, активна је и као камерни музичар – као солиста са Камерним оркестром „Аморосо“, стални је члан трија „Перла“ и квартета пијанисткиња „D-Art“. Као педагог има запажене резултате и многобројне награде својих студената.

— Задовољство је поново доћи у овај предиван простор. Ово је дивно здање, дивна акустика и увек радо долазим у различитим саставима, а ово је нешто посебно за мене – емотивно и професионално. Вечерас сам наступила са ћерком која је завршила Конзерваторијум у Бечу и негде смо професионално заједно (и поред те примарне улоге породичне), она је сада моја колегиница, па када наступам са њом нисам мама, него колегиница. Владан Вељковић, виолиста, је гост концерта, б  Мила је та која је све ово лепо осмислила, а ми се са посебним задовољством придружили, рекла нам је видно задовољна пијанисткиња након концерта.

Мила Вељковић pотиче из музичке породице и са класичном музиком сусреће се још од најранијег детињства. Музичко образовање започела је са осам година у Музичкој школи у Нишу, у класи проф. Љиљане Китић, код које је завршила и средњу музичку школу. Још током раног школовања истакла се као талентована виолинисткиња кроз бројне солистичке наступе и запажене резултате на домаћим и међународним такмичењима. Редовне основне студије завршила је на Конзерваторијуму “Ричард Вагнер“ у Бечу где је дипломирала у класи проф. Игора Петрушевског. Током студија остварује богату концертну активност као члан камерних и оркестарских састава. Своје уметничко усавршавање градила је кроз мастеркласове код истакнутих виолиниста. Тренутно је студенткиња завршне године Факултета уметности у Нишу, у класи ред.проф.др ум. Мине Менделсон, хонорарни  је члан Нишког симфонијског оркестра и „Фамес“ оркестра за снимање филмске музике, а редовно наступа и као члан симфонијских и камерних оркестара.

— Свирам са мамом од својих почетака и просто не могу ни да замислим да свирам са другим клавирским сарадником и то је посебан ослонац као и задовољство.  Мама је овде већ толико пута наступала и увек је имала речи хвале и зато нашу мини турнеју и крећемо управо из Врњачке Бање, каже млада виолинисткиња.

Позоришна представа “Брат”

Позоришна представа “Брат” на сцени Врњачког биоскопа

Позоришна представа „БРАТ“, урнебесна комедија Александра Ристановића, биће изведена на сцени Врњачког биоскопа у уторак, 27. маја, са почетком у 20 часова. Публику очекује вече испуњено смехом, духовитим обртима и сјајном глумачком енергијом.

Ова комедија на духовит и савремен начин говори о проблемима са којима се сусрећу млађе генерације – отуђености, коцки, љубавним односима и недостатку искрене комуникације. Кроз низ комичних ситуација и забуна, ликови из сцене у сцену све дубље упадају у непредвиђене околности, што представу чини динамичном и изузетно забавном.

У представи играју Марија Стокић, Александар Ристановић и Иван Перковић.

Радња прати Горана и Јелену, млади пар пред венчањем. Док је Јелена на кратком путу, Горан са пријатељима организује момачко вече које се претвара у прави хаос. Непосредно пре њеног повратка, у стан упада Шиле, утеривач дугова, захтевајући од Горана да врати новац изгубљен на коцки претходне вечери. Када се Јелена врати и затекне непознатог мушкарца у стану, Горан из страха измишља да је Шиле његов брат с којим је давно изгубио контакт. Шиле прихвата игру, али из разлога које Горан ни не наслућује.

Цена улазнице износи 500 динара.

Пета ликовна колонија „Врњачка Бања 2026“

Део простора Виле „Ас“ претворен је у велики сликарски атеље

Успомена са Ликовне колоније у дворишту Виле „Ас“

Део простора Виле „Ас“ претворен је у велики сликарски атеље од 15. до 22. маја, у време одржавања Ликовне колоније чији је организатор Културни центар, под покровитељством Општине Врњачка Бања.

Милан Тодоровић Рубљов отвара изложбу

– Уметник је млад докле год може да ствара. И то је она божанска срећа која нас одваја мало од осталог света. Овога пута сазив Ликовне колоније чине углавном млади људи, млади људи који су апсолутно посвећени свом послу, врло широко образовани, отворени, слободни и то је оно што нама треба. Ти трагови нама требају да остану, да их сачувамо и да их покажемо у будућности, рекао нам је Милан Тодоровић Рубљов, селектор.

Рад Ање Игњатовић

Учесници Ликовне колоније су: Николета Михаљевић, Ања Игњатовић, Светлана Зарић, Миња Милетић, Ива Станојевић, Огњен Грујић, Дејан Ивановић Wuper, Жикица Дачковић и Драган Дејановић.

Николета Михаљевић учествује на колонији први пут после 20 година.

– Велики повратак и сећање на то како је класа изгледала некада, јер ми се пробуди та емоција и жеља да натавим истим темпом. Нисам могла да претпоставим да ће Рубљов окупити тако сложну екипу. Како смо различити у маниру, тако смо као људи сличних погледа на свет, каже Николета.

Рад Дејанa Ивановићa Wupera

– Значи ми то што сам у друштву уметника. Први пут сам на ликовној колонији након завршетка Академије. Овде имам више времена за стварање, атмосфера је прелепа и подстичућа, каже Ања Игњатовић.

Миња Милетић је дипломирала на Архитектонском факултету Универзитета у Београду.

Годинама се бавим дизајном ентеријера, али паралелно развијам и своје уметничко стваралаштво. Изузетно много ми значи што сам добила прилику да будем у кругу уметника од којих могу много да научим, д се инспиришем, рекла нам је Миња.

– Ја сам неко, за разлику од ове омладине, ко има и стажа и увек сам на ликовним колонијама, како у србији, тако и на међународним. Колоније и служе за то да би се разменила искуства, да се повежу уметници и да, наравно, будемо у некој позитивној атмосфери, да ту излажемо и да нам то буде јако лепо искуство, каже Светлана Зарић из Сомбора.

– Иако сам учесник на многим колонијама, ову бих посебно издвојио због састава екипе, због окружења, домаћина који су много пријатни и саме Врњачке Бање која је јако инспиративна за уметнике, рекао нам је Драган Дејановић из Врања.

– Ја сам овде у Врњачкој Бањи први пут на колонији. То ме је изузетно обрадовало. Овде је много лепа и весела атмосфера и доста је младих што је врло лепо. Морам да поменем реченицу једног грчког великог уметника, тј. филозофа „ако уметност нестане у овом друштву, упашћемо у једну огромну рупу или бунар из кога нећемо моћи да се извучемо“. Значи уметност остаје и остаће и треба да се у нашем друштву што више подржи, каже Жикица Дачковић.

Kонцерт виолине и клавира у Замку културе

У понедељак, 25. маја, са почетком у 19 часова, у Замку културе – концерт виолине и клавира

У понедељак, 25. маја, са почетком у 19 часова, у Замку културе Kултурног центра Врњачка Бања биће одржан концерт виолине и клавира на којем ће наступити уметнице Мила и Бисера Вељковић, уз госта концерта Владана Вељовића на виоли.
Публику очекује вече врхунске класичне музике и дела великих композитора међу којима су Григ, Хендел, Сук и Витали. Kроз пажљиво одабран програм, извођачи ће публици приредити емотивно и виртуозно музичко путовање.
Мила и Бисера Вељковић припадају млађој генерацији успешних уметница које су наступале на бројним концертима и фестивалима у земљи и иностранству, док ће посебну ноту концерту дати гостовање виолисте Владана Вељовића.
Улаз на концерт је слободан.

,,ЧУВАМ ТЕ”

ИЗЛОЖБА О НОВИМ ПЕРСПЕКТИВАМА У ТУМАЧЕЊУ АНТРОПОМОРФНИХ ФИГУРИНА У ЗАМКУ КУЛТУРЕ

У Замку културе, 15. маја, отворена је изложба под називом ,,Чувам те” – нове перспективе у тумачењу антропоморфних фигурина са локалитета Медведњак кроз праксу ,,археологија срца”. Ауторка ове изложбе је Драгана Ђурђевић из Народног музеја у Смедеревској Паланци.

Ова археолошка изложба није искључиво научног карактера, већ се окреће и пракси ,,археологије срца” где се прошлост посматра кроз емоцију, искуство и људскост. Овакав пример праксе је новина у погледу презентовања археолошких открића на нашим просторима.

– Оно што се често занемарује у археологији јесте тај нематеријални део живота људи из прошлости, а то су емоције. ,,Археологија срца” је један од видова истраживања тих ефемерних, нематеријалних аспеката неких култура, заједница или индивидуа. На томе је и базирана изложба, где кроз ритуалне предмете, истражујемо колективне, индивидуалне или породичне ритуале који би нам указали на осећања као што су брига, љубав или безбедност, објаснила је Драгана Ђурђевић.

У фокусу изложбе јесу антропоморфне фигурине са локалитета Медведњак, настале пре више од 5.000 година у оквиру Винчанске културе. Изложба је конципирана као реконструкција једне винчанске куће, где се прошлост сагледава кроз предмете, али и кроз саму атмосферу која треба да пробуди емоције код посматрача.

На тај начин, изложба постаје и интерактивног карактера, највише примамљива најмлађима, где илустровани археолог Аца Мрав, упозорава публику да се ,,спрема велика опасност” и позива их у помоћ тако што ће решавати загонетке које прате саму поставку. Циљ интерактивног дела изложбе јесте упознати учеснике са значајем заједнице и другарства где сваки појединац доприноси колективном развоју.

– Цела прича је о томе да ли је нама потребно заједништво или није и колико се ми ослањамо на заједницу. Винчанци нису дозвољавали да једна кућа искључиво напредује а да она поред пропада, јер би то кварило општи баланс коме су тежили, додала је Драгана Ђурђевић.

Изложба ће бити актуелна у Замку културе до краја јула.