Манифестација “Дани археолошког филма”, избор са 25. Међународне смотре археолошког филма Народног музеја у Београду, биће одржана 29. децембра 2025. године у Замку културе. Пројекције ћсе заказане за 12 и 18 часова.
На програму ће се наћи филмови: “79 камена”, режија: Раско Шејић, “Kавијар у Студеници?”, режија: Фондација Неозоик, “Археологија у Титовим рукама”, режија: Фондација Неозоик
Циљ радионице је неговање народне културе и традиције
hdrpl
У оквиру изложбе ,,Везени свет снова” Љиљане Коковић која ће бити актуелна до краја године, подсећања ради, одржана је и радионица где су учесници имали прилику да се упознају са основама технике веза. Циљ радионице био је неговање народне културе и традиције кроз теоријско образлагање ауторке изложбе, али и практична примена стеченог знања кроз самосталну израду везеног мотива на платну.
hdrpl
Наиме, у истом маниру, Замак културе је у оквиру поменуте изложбе организовао и креативну радионицу обраде глине. Радионицу је водила Снежана Прибаковић педагог и рукотворац уникатних предмета од глине које израђује у свом ,,Арт дућану” у Врњцима. Присутни су имали прилику да чују нешто више о самом поступку обраде глине, о изради и украшавању предмета, као и да научено примене на глиненим плочицама. Учесници радионице су украшавали своје комаде резбарењем израђујући средњовековне декоративне мотиве као и мотиве по личном избору. Снежана је упознала учеснике са четири начина декорисања глине: преношењем готове скице на глинену плочицу, исцртавањем своје скице па преношење на глинену плочицу, израда мотива који се сече а затим пратећи облик преноси на глинену плочицу и преношење мотива убодима кроз које након печења треба провући конац стварајући утисак веза на глини.
Присутни су се кроз дружење и забаву, имали могућност да науче нешто ново, да открију свој потенцијал и да искажу сопствену креативност, као и да направе декоративне предмете које ће након печења понети са собом и оплементи свој простор.
У Замку културе, 12. децембра, одржан је концерт три млада уметника у интерпретацији на три различита инструмента, симболичног назива ,,Трио”.
hdrpl
Алекса Спасић (виолина) је основно музичко образовање стекао у Алексинцу, а Средњу музичку школу завршио у Нишу. Основне и мастер студије завршио је на Факултету уметности у Нишу у класи проф. Јована Богосављевића. Проглашен је за најбољег студента Факултета уметности у Нишу 2022. године. Тренутно похађа докторске студије на Академији уметности у Новом Саду.
Никола Томић (кларинет) је основно музичко образовање стекао у Блацу (клавир), а Средњу музичку школу завршио у Нишу на теоретском и инструменталном одсеку (кларинет) у класи проф. Витомира Митића. Основне и мастер студије завршио је на Факултету уметности у Нишу у класи проф. спец. Милоша Мијатовића.
Борис Пећанац (клавир) је основно и средње музичко образовање стекао у Нишу у класама проф. Споменке Шпирић и проф. Боривоја Младеновића. Основне и мастер студије завршио је на Факултету уметности у Нишу у класи проф. др. ум. Стевана Спалевића. Тренутно похађа докторске студије на Академији уметности у Новом Саду у класи проф. др. ум. Дориана Лељака и запослен је као стручни сарадник на Факултету уметности у Нишу.
– Овај трио је настао сасвим случајно: прошле године када сам уписао докторске студије у Новом Саду, такође је, игром случаја, и колега Алекса. Био нам је потребан и трећи члан да употпуни овај састав, тако је Никола кларинетиста био вољан да започне ову прчу са нама. Тако је све почело, настављамо идуће године, надамо се да ћемо и убудуће наставити да наступамо заједно, рекао је Борис Пећанац.
Публика је имала прилику да ужива у делима Шостаковича, Хачатурјана и Стравинског, компонована за виолину, клавир и кларинет у интерпретацији ових талентованих музичара пред којима је светла будућност.
У Замку културе, 4. новембра, одржан је концерт под називом ,,Из пера српских композитора 20. и 21. века”.
oznorCO
Том приликом, врњачкој публици су се представили бас-баритон Марко Милосављевић (сарадник у настави на катедри за Соло певање Факултета уметности, универзитета у Нишу) у пратњи Анђеле Станковић на клавиру (стручни сарадник за Ужу уметничку област – Клавир, Факултет уметности, универзитета у Нишу).
Уметници су изводили композиције за соло клавир и глас и клавир значајних домаћих композитора 20. и 21. века као што су: Марко Тајчевић, Душан Радић, Василије Мокрањац, као и савременог младог композитора Стевана Јоцића. Посебно изненађење вечери за врњачку публику било је и извођење једне композиције Стевана Стојановића Мокрањца.
qrf
Повод за реализацију овог пројекта јесте недовољна видљивост и познавање музике за клавир и глас и клавир аутора са ових простора.
– Идеја је настала у складу са програмом ,,Сокоја“ и његовим Фондом за давање и извођење музике домаћих аутора. Ми смо направили овај програм који се не изводи тако често, где су се нашле, између осталог, и две премијере младог композитора Стевана Јоцића, рекао нам је Марко Милосављевић.
Према речима Анђеле Станковић био је посебан изазов спремити програм и дочарати публици модерну и савремену музику коју немају прилике да чују тако често.
– Крајни циљ овог пројекта јесте да почнемо да навикавамо публику да чује тако нешто ново, да се мало мрднемо из тих граница строге класичне музике која је на крају крајева и доступна свима. Некако су људи увек према ономе што је ново и непознато помало скептични, тако да се трудимо да све ово приближимо пре свега млађој публици, некако да њих мотивишемо да слушају ову музику, каже за Врњачке новине Анђела Станковић.
Концерт „Трио“ биће уприличен у Замку културе 12. децембра 2025. године, од 19 часова.
Дела Шостаковича, Хачатурјана и Стравинског изводиће Алекса Спасић, Никола Томић и Борис Пећанац.
Алекса Спасић (2000, Алексинац) је основно музичко образовање стекао у Алексинцу, а Средњу музичку школу завршио у Нишу. Основне и мастер академске студијезавршио је на Факултету уметности у Нишу са просеком 10,00, у класи проф. Јована Богосављевића. Проглашен је за најбољег студента Факултета уметности у Нишу 2022. године. Од 2025. године студент је докторских студија на Академији уметности у Новом Саду. Добитник је специјалне награде на такмичењу „Стеван Мокрањац“ (2024) и лауреат такмичења „Sinfoniadisale“ у Тузли (2024). Био је члан бројних оркестара и сарађивао је са еминентним уметницима као што су Немања Радуловић, Роберт Лакатош, Роман Симовић и други истакнути виолинисти из земље и иностранства.
Никола Томић (2000, Прокупље) завршио ОМШ у Блацу (клавир) и средњу музичку школу у Нишу на теоретском и инструменталном одсеку (кларинет) у класи проф. Витомира Митића. Основне и мастер студије завршио је на Факултету уметности у Нишу у класи проф. спец. Милоша Мијатовића. Учесник је Ерасмус+ пројекта у Барију (Италија) и бројних мајсторских курсева. Једна од најзначајнијих награда му је лауреат на међународном такмичењу „Aphrodite voice“ на Кипру (2022). Наступао је као члан различитих оркестара, укључујући Оркестар Факултета уметности у Нишу и Српску омладинску филхармонију „Наисус.“
Борис Пећанац (2000, Крушевац) је основно и средње музичко образовање стекао у Нишу, у класама проф. Споменке Шпирић и проф. Боривоја Младеновића. Завршио је основне и мастер студије на Факултету уметности у Нишу у класи проф. др ум. Стевана Спалевића. У оквиру програма Ерасмус+, похађао је један семестар на Конзерваторијуму Николо Пичини у Барију (Италија) у класи проф. Емануелеа Арћулија. Тренутно је студент докторских студија на Академији уметности у Новом Саду, у класи проф. др ум. Дориана Лељака, и запослен је као стручни сарадник на Факултету уметности у Нишу. Добитник је бројних првих награда и звања Лауреата на међународним такмичењима, као и признања Факултета уметности за постигнуте резултате.