Архиве категорија: АКТУЕЛНОСТИ

Дани археолошког филма

Манифестација “Дани археолошког филма”, избор са 25. Међународне смотре археолошког филма Народног музеја у Београду, биће одржана 29. децембра 2025. године у Замку културе. Пројекције ћсе заказане за 12 и 18 часова.

На програму ће се наћи филмови: “79 камена”, режија: Раско Шејић, “Kавијар у Студеници?”, режија: Фондација Неозоик, “Археологија у Титовим рукама”, режија: Фондација Неозоик

Улаз је слободан.

КРЕАТИВНА РАДИОНИЦА У ЗАМКУ КУЛТУРЕ

Циљ радионице је неговање народне културе и традиције

hdrpl

У оквиру изложбе ,,Везени свет снова” Љиљане Коковић која ће бити актуелна до краја године, подсећања ради, одржана је и радионица где су учесници имали прилику да се упознају са основама технике веза. Циљ радионице био је неговање народне културе и традиције кроз теоријско образлагање ауторке изложбе, али и практична примена стеченог знања кроз самосталну израду везеног мотива на платну.

hdrpl

            Наиме, у истом маниру, Замак културе је у оквиру поменуте изложбе организовао и креативну радионицу обраде глине. Радионицу је водила Снежана Прибаковић педагог и рукотворац уникатних предмета од глине које израђује у свом ,,Арт дућану” у Врњцима. Присутни су имали прилику да чују нешто више о самом поступку обраде глине, о изради и украшавању предмета, као и да научено примене на глиненим плочицама. Учесници радионице су украшавали своје комаде резбарењем израђујући средњовековне декоративне мотиве као и мотиве по личном избору. Снежана је упознала учеснике са четири начина декорисања глине: преношењем готове скице на глинену плочицу, исцртавањем своје скице па преношење на глинену плочицу, израда мотива који се сече а затим пратећи облик преноси на глинену плочицу и преношење мотива убодима кроз које након печења треба провући конац стварајући утисак веза на глини.

            Присутни су се кроз дружење и забаву, имали могућност да науче нешто ново, да открију свој потенцијал и да искажу сопствену креативност, као и да направе декоративне предмете које ће након печења понети са собом и оплементи свој простор.

Концерт ,,Трио” у Замку културе

У Замку културе, 12. децембра, одржан је концерт три млада уметника у интерпретацији на три различита инструмента, симболичног назива ,,Трио”.

hdrpl

Алекса Спасић (виолина) је основно музичко образовање стекао у Алексинцу, а Средњу музичку школу завршио у Нишу. Основне и мастер студије завршио је на Факултету уметности у Нишу у класи проф. Јована Богосављевића. Проглашен је за најбољег студента Факултета  уметности у Нишу 2022. године. Тренутно похађа докторске студије на Академији уметности у Новом Саду.

            Никола Томић (кларинет) је основно музичко образовање стекао у Блацу (клавир), а Средњу музичку школу завршио у Нишу на теоретском и инструменталном одсеку (кларинет) у класи проф. Витомира Митића. Основне и мастер студије завршио је на Факултету уметности у Нишу у класи проф. спец. Милоша Мијатовића.

            Борис Пећанац (клавир) је основно и средње музичко образовање стекао у Нишу у класама проф. Споменке Шпирић и проф. Боривоја Младеновића. Основне и мастер студије завршио је на Факултету уметности у Нишу у класи проф. др. ум. Стевана Спалевића. Тренутно похађа докторске студије на Академији уметности у Новом Саду у класи проф. др. ум. Дориана Лељака и запослен је као стручни сарадник на Факултету уметности у Нишу.

            – Овај трио је настао сасвим случајно: прошле године када сам уписао докторске студије у Новом Саду, такође је, игром случаја, и колега Алекса. Био нам је потребан и трећи члан да употпуни овај састав, тако је Никола кларинетиста био вољан да започне ову прчу са нама. Тако је све почело, настављамо идуће године, надамо се да ћемо и убудуће наставити да наступамо заједно, рекао је Борис Пећанац.

            Публика је имала прилику да ужива у делима Шостаковича, Хачатурјана и Стравинског, компонована за виолину, клавир и кларинет у интерпретацији ових талентованих музичара пред којима је светла будућност.

Из пера српских композитора

У Замку културе, 4. новембра, одржан је концерт под називом ,,Из пера српских композитора 20. и 21. века”.

oznorCO

Том приликом, врњачкој публици су се представили бас-баритон Марко Милосављевић (сарадник у настави на катедри за Соло певање Факултета уметности, универзитета у Нишу) у пратњи Анђеле Станковић на клавиру (стручни сарадник за Ужу уметничку област – Клавир, Факултет уметности, универзитета у Нишу).

Уметници су изводили композиције за соло клавир и глас и клавир значајних домаћих композитора 20. и 21. века као што су: Марко Тајчевић, Душан Радић, Василије Мокрањац, као и савременог младог композитора Стевана Јоцића. Посебно изненађење вечери за врњачку публику било је и извођење једне композиције Стевана Стојановића Мокрањца.

qrf

Повод за реализацију овог пројекта јесте недовољна видљивост и познавање музике за клавир и глас и клавир аутора са ових простора.

– Идеја је настала у складу са програмом ,,Сокоја“ и његовим Фондом за давање и извођење музике домаћих аутора. Ми смо направили овај програм који се не изводи тако често, где су се нашле, између осталог, и две премијере младог композитора Стевана Јоцића, рекао нам је Марко Милосављевић.

Према речима Анђеле Станковић био је посебан изазов спремити програм и дочарати публици модерну и савремену музику коју немају прилике да чују тако често.

– Крајни циљ овог пројекта јесте да почнемо да навикавамо публику да чује тако нешто ново, да се мало мрднемо из тих граница строге класичне музике која је на крају крајева и доступна свима. Некако су људи увек према ономе што је ново и непознато помало скептични, тако да се трудимо да све ово приближимо пре свега млађој публици, некако да њих мотивишемо да слушају ову музику, каже за Врњачке новине Анђела Станковић.

Најава: Концерт „Трио“

Концерт „Трио“ биће уприличен у Замку културе 12. децембра 2025. године,  од 19 часова.

Дела Шостаковича, Хачатурјана и Стравинског изводиће Алекса Спасић, Никола Томић и Борис Пећанац.

Алекса Спасић (2000, Алексинац) је основно музичко образовање стекао у Алексинцу, а Средњу музичку школу завршио у Нишу. Основне и мастер академске студијезавршио је на Факултету уметности у Нишу са просеком 10,00, у класи проф. Јована Богосављевића. Проглашен је за најбољег студента Факултета уметности у Нишу 2022. године. Од 2025. године студент је докторских студија на Академији уметности у Новом Саду. Добитник је специјалне награде на такмичењу „Стеван Мокрањац“ (2024) и лауреат такмичења „Sinfoniadisale“ у Тузли (2024). Био је члан бројних оркестара и сарађивао је са еминентним уметницима као што су Немања Радуловић, Роберт Лакатош, Роман Симовић и други истакнути виолинисти из земље и иностранства.

Никола Томић (2000, Прокупље) завршио ОМШ у Блацу (клавир) и средњу музичку школу у Нишу на теоретском и инструменталном одсеку (кларинет) у класи проф. Витомира Митића. Основне и мастер студије завршио је на Факултету уметности у Нишу у класи проф. спец. Милоша Мијатовића. Учесник је Ерасмус+ пројекта у Барију (Италија) и бројних мајсторских курсева. Једна од најзначајнијих награда му је лауреат на међународном такмичењу „Aphrodite voice“ на Кипру (2022). Наступао је као члан различитих оркестара, укључујући Оркестар Факултета уметности у Нишу и Српску омладинску филхармонију „Наисус.“

 Борис Пећанац (2000, Крушевац) је основно и средње музичко образовање стекао у Нишу, у класама проф. Споменке Шпирић и проф. Боривоја Младеновића. Завршио је основне и мастер студије на Факултету уметности у Нишу у класи проф. др ум. Стевана Спалевића. У оквиру програма Ерасмус+, похађао је један семестар на Конзерваторијуму Николо Пичини у Барију (Италија) у класи проф. Емануелеа Арћулија. Тренутно је студент докторских студија на Академији уметности у Новом Саду, у класи проф. др ум. Дориана Лељака, и запослен је као стручни сарадник на Факултету уметности у Нишу. Добитник је бројних првих награда и звања Лауреата на међународним такмичењима, као и признања Факултета уметности за постигнуте резултате.

Улаз на концерт је слободан.